Dozór elektroniczny Białystok - Kancelaria Adwokacka
Dozór elektroniczny – reprezentacja klienta
Od lat reprezentujemy klientów w sprawie dozoru elektronicznego. Sąd może udzielić dozoru osobom skazanym na karę pozbawienia wolności, wobec których orzeczono karę nieprzekraczającą 1 roku i 6 miesięcy. Aby uzyskać dozór elektroniczny, należy posiadać miejsce stałego pobytu w Polsce oraz zgodę pełnoletnich osób, z którymi skazany będzie zamieszkiwał w okresie wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego.
Pomożemy uzyskać Ci dozór elektroniczny – prosimy o maila lub kontakt telefoniczny. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc Państwu utrzymać więzi rodzinne i uniknąć bezwzględnego pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
Jak nasza kancelaria adwokacka może pomóc w sprawie dozoru?
Wyrok karny w sprawie sądowej nie zawsze musi oznaczać nieuchronną karę pozbawienia wolności. W relatywnie łagodnych przypadkach można uzyskać tzw. dozór elektroniczny, który oczywiście ogranicza swobodę poruszania się skazanego i zmiany jego miejsca pobytu, natomiast umożliwia 12-godzinny pobyt poza miejscem pobytu, unikając przy tym konieczności przebywania w więzieniu czy areszcie. Poniżej przedstawiamy, jak możemy Państwu pomóc w sprawie dozoru.
Napisanie wniosku o dozór elektroniczny
Nasza kancelaria sporządzi wniosek o dozór elektroniczny. Profesjonalnie sporządzone pismo zdecydowanie zwiększy szanse skazanego na uzyskanie tzw. bransoletki. Dzięki temu skazany będzie mógł pracować, przez co nie zaniedba swoich służbowych obowiązków, umacniając również więzi rodzinne i nie stanowiąc finansowego obciążenia dla najbliższych.
Udział w posiedzeniu w przedmiocie dozoru
Bierzemy również udział w posiedzeniu w przedmiocie dozoru. Skazany jest postrzegany jako osoba, której realnie zależy na funkcjonowaniu w życiu poza więzieniem.
Konsultacje w sprawie dozoru
Zajmujemy się także konsultacjami w sprawie dozoru elektronicznego. Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje o dozorze elektronicznym – koniecznie umów się na spotkanie z naszymi specjalistami. Proponujemy konsultacje stacjonarne (w naszej siedzibie) oraz online (przez wybrany komunikator).
Kto może złożyć wniosek o zezwolenie na dozór elektroniczny?
Wniosek o zezwolenie na dozór elektroniczny może złożyć m.in.:
- skazany lub obrońca skazanego,
- prokurator,
- sądowy kurator.
Jeżeli skazany aktualnie przebywa w zakładzie karnym, wniosek o dozór elektroniczny może złożyć dyrektor zakładu karnego.
Nasi specjaliści pomagają przyspieszyć cały proces. Podczas składania wniosku dbamy również o przedstawienie skazanego w jak najlepszym świetle – żeby zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez odpowiednie organy.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat dozoru elektronicznego?
#1 Dozór elektroniczny – co to jest?
Dozór elektroniczny to rozwiązanie umożliwiające uniknięcie przez skazanego odbywania bezwzględnej kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Osoby, których wyroki nie przekraczają jednego roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności mogą ubiegać się o tzw. bransoletkę. Wówczas mogą opuszczać swoje mieszkanie (ustalone jako miejsce wykonywania kary) wyłącznie w ustalonych godzinach w określonym celu (np. aby wykonać pracę zarobkową), zgodnie z harmonogramem.
#2 Jak działa dozór elektroniczny?
Skazany po uzyskaniu pozwolenia na dozór elektroniczny otrzymuje opaskę z wbudowanym nadajnikiem, która weryfikuje jego aktualną lokalizację. Zakłada się ją najczęściej na nogę skazanego. Dodatkowym elementem kontrolującym osobę karaną jest urządzenie monitorujące zainstalowane w domu skazanego.
#3 W jakiej sytuacji można skorzystać z dozoru elektronicznego?
Z dozoru elektronicznego można skorzystać, jeżeli kara pozbawienia wolności, na którą skazana została dana osoba, nie przekracza roku i 6 miesięcy. Takie rozwiązanie jest obarczone wieloma ograniczeniami. Zanim jednak sąd uzna wniosek o dozór elektroniczny, rodzina skazanego musi się zgodzić na przebywanie w jego środowisku oraz zadeklarować stałe miejsce zamieszkania skazanego (nie zameldowania).
#4 Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o dozór elektroniczny?
Aby wniosek o zezwolenie dozoru elektronicznego został przyjęty, należy również dołączyć do niego dokumenty tj.:
- zgoda osób pełnoletnich, które zamieszkują ze skazanym;
- zgoda właściciela lokalu (jeżeli skazany odbywa karę w wynajętej nieruchomości).
Wniosek składa się na piśmie wraz ze stosownym uzasadnieniem.
Telefon: 505 267 252
Email: magda.bielonko@wp.pl
Chętnie udzielimy odpowiedzi i umówimy spotkanie.