Magdalena Bielonko – Kierasińska | tel. 505 267 252 | magda.bielonko@wp.pl

Alimenty - Adwokat Białystok – Pozew o alimenty na dzieci i żonę

Adwokat do spraw o alimenty w Białymstoku

 Ze sprawami alimentacyjnymi wiąże się zawsze wiele emocji i niepewności. W sprawach tego typu warto postawić na adwokata znającego się na prawie rodzinnym. W naszej kancelarii zajmujemy się kompleksowym doradztwem w procesach alimentacyjnych i na swoim koncie mamy wiele wygranych spraw. W skład naszych usług wchodzą m.in:

 • prowadzenie spraw w ramach postępowania rozwodowego;
 • prowadzenie spraw w związku z ustaleniem wysokości alimentów,
 • prowadzenie spraw w związku z podwyższeniem lub obniżeniem alimentów;
 • prowadzenie spraw w związku z ustaleniem ustania obowiązku alimentacyjnego.

Niezależnie od typu postępowania pomagamy w każdym zakresie – przygotowywania pozwów, doradztwa oraz w późniejszym etapie reprezentacji na sali sądowej. Jesteśmy przygotowani na odpowiednie wsparcie rodziny podczas tego procesu. Jesteśmy także pewni, że nasza kancelaria adwokacka pomoże Ci w każdym aspekcie. Zapraszamy do naszej kancelarii w Białymstoku wszystkie osoby szukające pomocy w sprawach alimentacyjnych.

Czym są alimenty na dzieci?

Każdą naszą sprawę zaczynamy od dokładnego wytłumaczenia czym są alimenty. Jest to temat, który już na samym początku warto odpowiednio przedstawić. Alimenty są obligatoryjnym świadczeniem przyznawanym dla osób do nich uprawnionych. Najczęściej są nimi dzieci. Ich celem jest zapewnienie środków do zaspokajania potrzeb. Wynika to oczywiście z faktu, że wychowując dziecko rodzice powinni wspólnie ponosić koszty utrzymania i wychowania swojego potomka – biologicznego oraz przysposobionego. Obowiązek alimentacyjny jest nakładany przez sąd na członków rodziny w linii prostej, które nie sprawują – co istotne – na stałe opieki nad osobą uprawnioną do otrzymywania świadczeń. Ważne jest aby pamiętać, że wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdego dziecka i jest ściśle związana z sytuacją finansową rodzica. Pozew o alimenty na dzieci powinien zawierać wszystkie wymagane dowody określające potrzeby dziecka. Przy jego przygotowaniu polecamy skorzystać z usług naszej kancelarii w Białymstoku.

Co sąd bierze pod uwagę w sprawie o alimenty?

Składając pozew o alimenty na określoną kwotę należy wziąć pod uwagę te aspekty, które są również ważne dla sądu. Przy określaniu wysokości alimentów jednym z najważniejszych czynników są zarobki rodziców. Ocena możliwości zarobkowych dotyczy nie tylko wysokości otrzymywanych dochodów, ale także to, czy rodzic jest w stanie realnie je zarobić. W przypadku, kiedy osoba, od której chcemy zasądzić alimenty nie jest w stanie ich płacić, wtedy obowiązek ten przechodzi na rodziców lub rodzeństwo niewypłacalnego rodzica. Drugim kryterium oceny są uzasadnione potrzeby osoby uprawnionej do alimentów. Potrzeby brane pod uwagę to:

 • wyżywienie;
 • mieszkanie;
 • leczenie;
 • ubrania;
 • środki higieny osobistej;
 • koszty edukacji oraz wynikające z wychowania;
 • wydatki związane z rozrywką oraz wypoczynkiem.

Należy również pamiętać, że alimenty nie są stałą kwotą. Można wnosić o ich podwyższenie lub obniżenie w przypadku zmiany sytuacji życiowej. Jeśli nie wiesz jak zacząć składanie pozwu o alimenty na dziecko – zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią w Białymstoku.

Pozew o alimenty na dziecko lub żonę

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i prawem obowiązującym w naszym kraju o alimenty mogą się również starać:

 • małżonek (od drugiego małżonka);
 • rodzice (od dzieci);
 • rodzeństwo młodsze (od rodzeństwa starszego);
 • w uzasadnionych przypadkach również dziecko od osoby, która nie jest rodzicem, ale jest współmałżonkiem rodzica.

Składając pozew należy pamiętać o niezbędnych informacjach. Jednak zachęcamy do skorzystania z opieki adwokata. Sprawy alimentacyjne często są bardzo emocjonujące i ciężkie, dlatego warto mieć osobę, która przeprowadzi Cię przez cały proces i będzie pamiętać o tych wszystkich wymaganiach. W naszej kancelarii oferujemy kompleksową obsługę osób starających się o alimenty – niezależnie czy chodzi o alimenty na dziecko czy na inną osobę. Zachęcamy również do kontaktu w celu wyjaśnienia wątpliwości.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Napisz tutaj lub zadzwoń.

Telefon: 505 267 252
Email: magda.bielonko@wp.pl

Chętnie udzielimy odpowiedzi i umówimy spotkanie.

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Magdalena Bielonko - Kierasińska
Białystok, ul. Św. Rocha 10 lokal 101

tel. 505 267 252
magda.bielonko@wp.pl

Zadzwoń do adwokata